Encyclopaedia of the Hellenic World, Asia Minor FOUNDATION OF THE HELLENIC WORLD
z
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Αναζήτηση με το γράμμα AΑναζήτηση με το γράμμα BΑναζήτηση με το γράμμα CΑναζήτηση με το γράμμα DΑναζήτηση με το γράμμα EΑναζήτηση με το γράμμα FΑναζήτηση με το γράμμα GΑναζήτηση με το γράμμα HΑναζήτηση με το γράμμα IΑναζήτηση με το γράμμα JΑναζήτηση με το γράμμα KΑναζήτηση με το γράμμα LΑναζήτηση με το γράμμα MΑναζήτηση με το γράμμα NΑναζήτηση με το γράμμα OΑναζήτηση με το γράμμα PΑναζήτηση με το γράμμα QΑναζήτηση με το γράμμα RΑναζήτηση με το γράμμα SΑναζήτηση με το γράμμα TΑναζήτηση με το γράμμα UΑναζήτηση με το γράμμα VΑναζήτηση με το γράμμα WΑναζήτηση με το γράμμα XΑναζήτηση με το γράμμα YΑναζήτηση με το γράμμα Z

Province of Cappadocia Ι (Byzantium)

Author(s) : IBR (31/12/2003)
Translation : Velentzas Georgios

For citation: IBR , "Province of Cappadocia Ι (Byzantium)",
Encyclopaedia of the Hellenic World, Asia Minor
URL: <http://www.ehw.gr/l.aspx?id=8692>

Καππαδοκίας Ι Επαρχία (Βυζάντιο) (2/6/2008 v.1) Province of Cappadocia Ι (Byzantium) (15/2/2006 v.1) 
 

ENTRY TYPE

Geographical Terms

SUMMARY

The early Byzantine province of Cappadocia I was established in central Asia Minor in 371, with Caesarea as its metropolis. It included the famous volcanic areas of the region. From the 6th century onwards the landowners of Cappadocia expanded their properties at the expense of both economy and population growth. The region was invaded by Tzans, Huns, Isaurian revolters, Persians and Arabs. In the 7th century it was annexed to the themes of Armeniakon and Anatolikon.

Geographical Location

Central Asia Minor, modern central Turkey

Other Names

Cappadocia Prima, Cappadocia I

 
 
     
 
 
 
 
 

Entry's identity

 
press image to open photo library
 

>>>