Encyclopaedia of the Hellenic World, Asia Minor FOUNDATION OF THE HELLENIC WORLD
z
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Αναζήτηση με το γράμμα AΑναζήτηση με το γράμμα BΑναζήτηση με το γράμμα CΑναζήτηση με το γράμμα DΑναζήτηση με το γράμμα EΑναζήτηση με το γράμμα FΑναζήτηση με το γράμμα GΑναζήτηση με το γράμμα HΑναζήτηση με το γράμμα IΑναζήτηση με το γράμμα JΑναζήτηση με το γράμμα KΑναζήτηση με το γράμμα LΑναζήτηση με το γράμμα MΑναζήτηση με το γράμμα NΑναζήτηση με το γράμμα OΑναζήτηση με το γράμμα PΑναζήτηση με το γράμμα QΑναζήτηση με το γράμμα RΑναζήτηση με το γράμμα SΑναζήτηση με το γράμμα TΑναζήτηση με το γράμμα UΑναζήτηση με το γράμμα VΑναζήτηση με το γράμμα WΑναζήτηση με το γράμμα XΑναζήτηση με το γράμμα YΑναζήτηση με το γράμμα Z

Μιχαήλ Η΄ Παλαιολόγος

Author(s) : Radic Radivoj (16/9/2003)

For citation: Radic Radivoj, «Μιχαήλ Η΄ Παλαιολόγος», 2003,
Encyclopaedia of the Hellenic World, Asia Minor
URL: <http://www.ehw.gr/l.aspx?id=5392>

Μιχαήλ Η΄ Παλαιολόγος (15/2/2006 v.1) Michael VIII Palaiologos (4/6/2010 v.1) 
 

ENTRY TYPE

Persons

SUMMARY

Ο αυτοκράτορας Μιχαήλ Η΄ Παλαιολόγος (1259-1282), γιος του μεγάλου δομέστικου Ανδρόνικου Παλαιολόγου και της Θεοδώρας Παλαιολογίνας, υπήρξε ο αναστηλωτής του Βυζαντίου που ανακατέλαβε την Κωνσταντινούπολη το 1261 και ο ιδρυτής της τελευταίας της δυναστείας, η οποία κυβέρνησε την Αυτοκρατορία σχεδόν δύο αιώνες. Απαράμιλλος διπλωμάτης, κατόρθωσε με την επιδέξια πολιτική του να εξουδετερώσει τους εχθρούς του Βυζαντίου και να επεκτείνει τα σύνορα της Αυτοκρατορίας. Επειδή αποδέχθηκε την ένωση των Εκκλησιών στη Λυών, αντιμετώπισε πολύ ισχυρή αντιπολίτευση. Σε επίπεδο διοίκησης, διεύρυνε σε σημαντικό βαθμό τα δικαιώματα του συναυτοκράτορα.

Main Role

αυτοκράτορας

Date and Place of Death

11 Δεκεμβρίου 1282, τα Παχωμίου (χωριό κοντά στη Ραιδεστό της Θράκης)

Date and Place of Birth

1224 ή 1225

Other Names

Μιχαήλ Παλαιολόγος Δούκας Άγγελος Κομνηνός, Μιχάλης, Νέος Κωνσταντίνος

 
 
     
 
 
 
 
 

Entry's identity

 
press image to open photo library
 

>>>